"ODBLASKOWA SZKOŁA"
Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach zajęć plastycznych wykonały znaki drogowe, nauczyły się słów piosenki i wspólnie ją zaśpiewały.
https://drive.google.com/file/d/1rdQQ49cqujOJgrgpjoEC5fPffanm3iIy/view?usp=drive_link
"ODBLASKOWA SZKOŁA"
Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach zajęć plastycznych wykonały znaki drogowe, nauczyły się słów piosenki i wspólnie ją zaśpiewały.
https://drive.google.com/file/d/1rdQQ49cqujOJgrgpjoEC5fPffanm3iIy/view?usp=drive_link
W ramach kampanii związanej z konkursem „Odblaskowa szkoła”, w naszej szkole podejmowane są różnorodne działania propagujące bezpieczne zachowania uczniów zarówno w szkole jaki i po za nią. W dniu 20 października 2023 r. odbyło się spotkanie z policją na temat bezpieczeństwań podczas poruszania się po drodze. Spotkanie poprowadziła pani mł. asp. Katarzyna Dudzik. Wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe zakupione przez Radę Rodziców naszej szkoły. Noszenie odblasków zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza, gdy zapada zmrok, kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z większej odległości. Nosząc odblaski chronimy swoje życie!
W dniu 25.10.23 r. w naszej szkole miał miejsce pokaz doświadczeń fizyczno- chemicznych. Prowadzący pokazał ciekawe doświadczenia z wodorem, helem, azotem, tlenem i parą wodną. Nasi uczniowie wspólnie z nim mogli wykonać wiele różnych eksperymentów m. in. sprawdzali wpływ helu na wysokość głosu podczas próby mówienia, a także testowali sposób działania przyssawek.
Animator łączył elementy humorystyczne i edukacyjne, zachęcając obserwujących do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania. Uczniowie poprzez obserwację doświadczń oraz zabawę poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii oraz fizyki.
Dnia 17 października 2023r. odbyła się wycieczka klas 1-3 do Teatru Groteska w Krakowie. Głównym celem wycieczki był spektakl pt. ”Dzikie łabędzie". Przedstawienie było piękne. Świetna gra aktorów i muzyka dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Radości było co niemiara. Wszyscy uczniowie uczestniczyli też w warsztatach "Teatr dla was". Podczas spotkania z aktorką poznali różne rodzaje lalek i masek teatralnych. Mogli też wcielić się w różne postacie.
W połowie września do naszej szkoły zawitało mobilne miasteczko ruchu drogowego, które dzięki Pani Urszuli Harwat zostało wypożyczone ze Szkoły Podstawowej w Naprawie.
Miasteczko ruchu drogowego to zestaw przedmiotów przeznaczonych do nauki jazdy na rowerze oraz nauki przepisów ruchu drogowego i ruchu pieszych. W skład zestawu wchodzą: znaki drogowe oraz maty antypoślizgowe (drogi, ścieżki rowerowe, ronda).
Uczniowie klasy czwartej, którzy przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową, poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad w ruchu drogowym i zachowania ostrożności, a także bezpieczeństwa.
Uczniowie klas 4-8 mieli okazję sprawdzić swoje praktyczne umiejętności drogowe oraz utrwalić poznane już znaki i zasady ruchu drogowego. Mogli również zaprezentować nabyte umiejętności oraz zdobytą wiedzę
teoretyczną.
Krzysztof Proszek
W ramach działań związanych z udziałem naszej szkoły w konkursie „Odblaskowa szkoła” uczniowie klasy czwartej przeprowadzili akcję promującą bezpieczeństwo pieszych wśród osób starszych i seniorów związaną z noszeniem odblasków.
Jesień to czas, kiedy nasze drogi stają się szczególnie niebezpieczne, ponieważ szybko zapada zmrok, często występują mgły i poranna szarówka. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieszy to uczestnik ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na potrącenia przez pojazdy, zwłaszcza gdy nie ma chodnika i porusza się nieoświetlonym poboczem. W czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe i ma na sobie ciemne ubranie, jest niewidoczny dla kierowcy pojazdu. Dochodzi do wypadku i często jest już za późno na pomoc.
Jesienne porządki na rozpoczęcie sezonu szkolnego? Oczywiście...w myśl zasady, że tam gdzie jest pięknie i czysto czujemy się dobrze.
Zakasaliśmy rękawy, ubraliśmy rękawice, zabraliśmy worki, założyliśmy kamizelki i wzięliśmy udział w 30-tej Ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata, akcji Sprzątamy dla Polski oraz akcji Odblaskowa szkoły.
Inicjatywy te przeprowadziliśmy we współpracy z Naszym Urzędem Gminy.
Wszyscy uczniowie (młodsi i starsi) wraz ze swoimi opiekunami wyruszyli w teren z workami i rękami pełnymi chęci do pracy. Każdego roku obserwujemy, że nasza inicjatywa daje wymierne korzyści: zadowolenie z wykonania zadania, chęć współdziałania i dbałość o lokalną społeczność. Zaangażowanie młodych ludzi jest godne podziwu i naśladowania (zobaczcie sami w galerii).
Przybory zbieramy do 19 października. Podziel się dobrem z innymi!
"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".
Jim Trelease
Głośne czytanie wpływa korzystnie na rozwój dziecka, przyczynia się do budowania mocnej więzi między dorosłym i dzieckiem, gdyż wspiera jego rozwój emocjonalny. Czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, a więc uczy myślenia oraz poprawia koncentrację. Kolejną korzyścią czytania jest to, że ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole. W XXI wieku komputer i smartfon towarzyszą naszym dzieciom na co dzień, ważne jest, abyśmy zadbali o to, żeby młodzi ludzie sięgali po książki.
29 września uczniowie klasy VII i VI wraz z opiekunem - panem Dariuszem Słoniną uczestniczyli w XI Beskidzkim Rajdzie Szlakiem Walk o Niepodległość w latach 1939 - 1955.
26 września 2023 r. klasy IV - VII były na wycieczce w Pieninach. Pieniny to jedne z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, które mogli uczniowie podziwiać podczas spływu Dunajcem. Po dodarciu do Szczawnicy, był spacer wzdłuż Dunajca, wspólny obiad i wyjazd kolejką na Palenicę.
Nasza szkoła dzięki wsparciu z budżetu państwa w ramach projektu "Posiłek w szkole i w domu" oraz dodatkowym funduszom pochodzącym z organu prowadzącego szkołę, na czele z panem wójtem Markiem Kluską, otrzymała nowy sprzęt do kuchni.
Trzeci moduł zakłada doposażenie i poprawę standardu już działających stołówek (mających własną kuchnię i jadalnię) lub doposażenie tych, które nie działają tak, aby mogły zostać uruchomione lub o stworzenie nowych, a także wsparcie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni.
źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/programy-posilek-w-szkole-i-w-domu
W dniu 11 września cała społeczność szkolna wysłuchała fragmentów "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani Ewa Jankoś- pracownik Biblioteki Samorządowej w Tokarni, której dziękujemy za przeczytanie rozdziału powieści.
W liście zachęcającym do lektury Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił:
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.
źródło:https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie/2023-nad-niemnem
Bierzemy udział w akcji Lidla Szkoła Pełna Talentów! Pomóż nam zbierać talenciaki.
To bardzo proste.
1. Zrób zakupy w Lidlu za min. 50zł. (w tym przynajmniej 1 warzywo lub owoc).
2. Przy kasie odbierz talenciaka.
3. Przekaż talenciaka naszej szkole. Możesz wrzucić kupon do specjalnego pudełka w szkole lub zeskanować kod QR z talenciaka.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdanówce informuje, że rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się dnia 04.09.2023 r. (poniedziałek) według następującego harmonogramu:
08:30 - Msza Św. w Kaplicy w Bogdanówce
Po mszy św. uroczysta inauguracja roku szkolnego w szkole.
Szkoła organizuje dowóz uczniów do szkoły w dniu 4 września:
przyjazd
7:50 Polana
8:15 Łazy
odjazd
10:00 spod szkoły
Dyrekcja przypomina, że przejście uczniów z kaplicy do szkoły odbywa się pod opieką rodziców.
Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego!
1 czerwca klasa I uczestniczyła w wycieczcę na Polanę w Więciórce. Tam na uczniów czekało wiele atrakcji. Palenie ogniska i pieczenie kiełbasy w ogrodzie naszej koleżanki. Zabawy na świeżym powietrzu. Pyszne lody dla ochłody. Podziwianie pięknych krajobrazów i kwiecistych łąk. Klasa I i III świętowała Dzień Dziecka biorąc udział w wycieczcę na Koskową Górę. Uczniowie poznali faunę i florę swojej miejscowości. Było ognisko z pieczeniem kiełbaski oraz zabawy w plenarze. Wspólne świętowanie zakończyło się lodami we Wrzosowym Doworze.
Powered by aSc EduPage