• UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

          • Listopad to szczególny miesiąc w polskiej tradycji. Pierwszego listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast drugiego Dzień Zaduszny.

            To czas, kiedy rodziny gromadzą się razem, aby wspólnie uczcić pamięć swoich przodków i przyjaciół, nie tylko tworząc wzruszający i pełen szacunku klimat na cmentarzach, ale przede wszystkim wyrażając wiarę w „świętych obcowanie”. Módlmy się w intencji zmarłych osób z naszych rodzin, za przyjaciół, znajomych. Naszą modlitewną pamięcią obejmijmy także zmarłych nauczycieli, pracowników naszej szkoły, a także wszystkich, którzy byli związani z Bogdanówką i jej okolicami.

            Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
            Tutaj napis i kwiat pozostanie.
            Ale zmarły gdzie indziej mieszka
            na wieczne odpoczywanie.
            Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
            ale dla nich są wysokie, jasne światy.

            Zapal świeczkę.
            Westchnij.
            Pacierz zmów.

            Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
            Joanna Kulmowa „W Zaduszki” [fragm.]

          • PRZERWA NA CZYTANIE

          • Akcja "Przerwa na czytanie" odbędzie się  w naszej szkole 27.10.2023 r. (piątek).

            O tym, jak dobroczynny wpływ na człowieka ma czytanie, każdy wie. Warto, aby książka na stałe zagościla w życiu naszych uczniów. Dlatego też, już po raz trzeci przyłączyliśmy się do międzynarodowej akcji "Czytanie na przerwie". Poniżej krótka relacja.

          • KONKURS PLASTYCZNY "JESTEM BEZPIECZNY NA DRODZE"

          • W ramach akcji "Odblaskowa szkoła" w październiku w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas 0-III pt. "Jestem bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego". Tematyka prac dotyczyła bezpiecznego poruszania się w czasie drogi do i ze szkoły rowerem, samochodem, z rodzicami lub pieszo. Technika wykonania była dowolna. Spośród dziewiętnastu prac Jury wybrało trzy pierwsze miejsca i cztery wyróżnienia.
            Laureatami konkursu plastycznego zostali:
            1. Melania Tekieli – Oddział Przedszkolny
            2. Aleksandra Mirek – kl. II
            3. Iga Syrek – kl. I
            Wyróżnienia:
            1. Weronika Kosek – Oddział Przedszkolny
            2. Zuzanna Klimala – Oddział Przedszkolny
            3. Mikołaj Kaleta – kl. II
            4. Oliwia Kusek – kl. III

            W klasach starszych (4-8) przeprowadzono test wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
            Najlepszy wynik uzyskali: Patrycja Mirek, Adrian Szopa z klasy 4 oraz Wiktoria
            Kluska z klasy 7.
            Wszystkim gratulujemy!

            Jako podsumowanie działań związanych z "Odblaskową szkołą" było wykonanie gazetki ściennej przez uczniów klasy czwartej: JESTEM WIDOCZNY- NOSZĘ ODBLASKI!

          • JESTEM WIDOCZNY - NOSZĘ ODBLASKI!

          • W ramach kampanii związanej z konkursem „Odblaskowa szkoła”, w naszej szkole podejmowane są różnorodne działania propagujące bezpieczne zachowania uczniów zarówno w szkole jaki i po za nią. W dniu 20 października 2023 r. odbyło się spotkanie z policją na temat bezpieczeństwań podczas poruszania się po drodze. Spotkanie poprowadziła pani mł. asp. Katarzyna Dudzik. Wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe zakupione przez Radę Rodziców naszej szkoły. Noszenie odblasków zwiększa nasze bezpieczeństwo na  drodze, zwłaszcza, gdy zapada zmrok, kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z większej odległości. Nosząc odblaski chronimy swoje życie!

          • WYCIECZKA DO TEATRU GROTESKA

          • Dnia 17 października 2023r. odbyła się wycieczka klas 1-3 do Teatru Groteska w Krakowie. Głównym celem wycieczki był spektakl pt. ”Dzikie łabędzie". Przedstawienie było piękne. Świetna gra aktorów i muzyka dostarczyły dzieciom wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Radości było co niemiara. Wszyscy uczniowie uczestniczyli też w warsztatach "Teatr dla was". Podczas spotkania z aktorką poznali różne rodzaje lalek i masek teatralnych. Mogli też wcielić się w różne postacie.

          • MOBILNE MIASTECZKO ROWEROWE

          • W połowie września do naszej szkoły zawitało mobilne miasteczko ruchu drogowego, które dzięki Pani Urszuli Harwat zostało wypożyczone ze Szkoły Podstawowej w Naprawie.
            Miasteczko ruchu drogowego to zestaw przedmiotów przeznaczonych do nauki jazdy na rowerze oraz nauki przepisów ruchu drogowego i ruchu pieszych. W skład zestawu wchodzą: znaki drogowe oraz maty antypoślizgowe (drogi, ścieżki rowerowe, ronda).

            Uczniowie klasy czwartej, którzy przygotowują się do egzaminu na kartę rowerową, poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad w ruchu drogowym i zachowania ostrożności, a także bezpieczeństwa.
            Uczniowie klas 4-8 mieli okazję sprawdzić swoje praktyczne umiejętności drogowe oraz utrwalić poznane już znaki i zasady ruchu drogowego. Mogli również zaprezentować nabyte umiejętności oraz zdobytą wiedzę
            teoretyczną. 

            Krzysztof Proszek

          • GDY NA SPACER SIĘ WYBIERAMY, ZAWSZE ODBLASKI ZABIERAMY

          • W ramach działań związanych z udziałem naszej szkoły w konkursie „Odblaskowa szkoła” uczniowie klasy czwartej przeprowadzili akcję promującą bezpieczeństwo pieszych wśród osób starszych i seniorów związaną z noszeniem odblasków.
            Jesień to czas, kiedy nasze drogi stają się szczególnie niebezpieczne, ponieważ szybko zapada zmrok, często występują mgły i poranna szarówka. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieszy to uczestnik ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na potrącenia przez pojazdy, zwłaszcza gdy nie ma chodnika i porusza się nieoświetlonym poboczem. W czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe i ma na sobie ciemne ubranie, jest niewidoczny dla kierowcy pojazdu. Dochodzi do wypadku i często jest już za późno na pomoc.

          • JESIENNE SPRZĄTANIE ŚWIATA

          • Jesienne porządki na rozpoczęcie sezonu szkolnego? Oczywiście...w myśl zasady, że tam gdzie jest pięknie i czysto czujemy się dobrze.

            Zakasaliśmy rękawy, ubraliśmy rękawice, zabraliśmy worki, założyliśmy kamizelki i wzięliśmy udział w 30-tej Ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata, akcji Sprzątamy dla Polski oraz akcji Odblaskowa szkoły. 

            Inicjatywy te przeprowadziliśmy we współpracy z Naszym Urzędem Gminy. 

            Wszyscy uczniowie (młodsi i starsi) wraz ze swoimi opiekunami wyruszyli w teren z workami i rękami pełnymi chęci do pracy.  Każdego roku obserwujemy, że nasza inicjatywa daje wymierne korzyści: zadowolenie z wykonania zadania, chęć współdziałania i dbałość o lokalną społeczność. Zaangażowanie młodych ludzi jest godne podziwu i naśladowania (zobaczcie sami w galerii). 

          • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • "Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji".

            Jim Trelease

            Głośne czytanie wpływa korzystnie na rozwój dziecka, przyczynia się do budowania mocnej więzi między dorosłym i dzieckiem, gdyż wspiera jego rozwój emocjonalny. Czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, a więc uczy myślenia oraz poprawia koncentrację. Kolejną korzyścią czytania jest to, że ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole. W XXI wieku komputer i smartfon towarzyszą naszym dzieciom na co dzień, ważne jest, abyśmy zadbali o to, żeby młodzi ludzie sięgali po książki.

          • WYCIECZKA W PIENINY

          • 26 września 2023 r. klasy IV - VII były na wycieczce w Pieninach. Pieniny to jedne z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, które mogli uczniowie podziwiać podczas spływu Dunajcem. Po dodarciu do Szczawnicy, był spacer wzdłuż Dunajca, wspólny obiad i wyjazd kolejką na Palenicę.