Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011r. , aby upamiętnić tych, którzy po II Wojnie Światowej nie zgadzali się na to, by Polsce i Polakom narzucano komunizm. W tym roku obchodzimy już 10 rocznicę tego święta i 70 rocznicę zamordowania Łukasza Cieplińskiego ps. ,,Pług‘’, prezesa Czwartego Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
W poniedziałek 1 marca 2021r. w naszej szkole odbyły się uroczystości i zajęcia związane z tym świętem. Z powodu panującej pandemii nie organizowaliśmy obchodów w pełnym zakresie. Ograniczyliśmy je do przeprowadzenia IX Gminnego Konkursu Plastycznego pt. Dzieje ludności cywilnej, reprezentowane przez losy Janusza Korczaka, opisane w książce Beaty Ostrowickiej ,, Jest taka historia, opowieść o Januszu Korczaku". Wszyscy uczniowie klas 0-VII uczestniczyli w zajęć przeprowadzonych przez nauczycieli w szkole lub przy użyciu platformy Teams. Zajęcia dotyczyły ,, Żołnierzy Wyklętych ‘’ i postaci Janusz Korczaka, która stała się w tym roku przewodnim tematem uroczystości. Do zajęć wykorzystano Wirtualną paczkę edukacyjną przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz materiały multimedialne poświęcone osobie Janusza Korczaka.
Można zadać sobie pytanie : Co mogło łączyć żołnierzy podziemia antykomunistycznego z tym społecznikiem i nauczycielem dzieci. Odpowiedź kryje się w słowach Korczaka, który powiedział, że : ,,Wszystko co osiągnięte, tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne''. Tak jak Janusz Korczak nie narzucał dzieciom sposobu myślenia i funkcjonowania tak samo nie można bez zgody jakiegokolwiek narodu narzucać mu systemu sprawowania władzy, gdy twierdzi się, że dany człowiek lub naród jest suwerennym bytem. Korczak i ,, Żołnierze Wyklęci ‘’ stawali w obronie podstawowych praw człowieka do prawdy, wolności i bycia sobą.
Po rozstrzygnięci IX Gminnego Konkursu Plastycznego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie uczęszczający do szkoły wraz z nauczycielami przy zachowaniu reżimu sanitarnego obejrzeli wystawę prac, które brały udział w konkursie oraz ekspozycję poświęconą postaci Janusz Korczaka.