• Pierwszy Dzień Wiosny

             

             

            21 marca tego roku wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z gronem pedagogicznym wspólnymi siłami  próbowali zachęcić Wiosnę aby zechciała już do nas zawitać. 
            Pierwsze, zwiastujące wiosnę promienie słońca uraczyły nas tuż po rozpoczęciu uroczystości. W programie tego dnia znalazły się m.in.: konkursy i zagadki wiosenne, sianie rzeżuchy, ozdabianie kapelusza Pani Wiosny oraz topienie marzanny. Przy wspólnych śpiewach i radosnej atmosferze, która udzieliła się wszystkim wyszliśmy w wiosennym korowodzie nad potok, aby tam pożegnać już Panią Zimę. Tradycji stało się zadość, a i na efekty naszych działań nie czekaliśmy długo. Wiosna w kilka dni później nareszcie zagościła w Bogdanówce.
            Witaj nam więc Wiosenko!
          • "W krainie bajtów" - spektakl o zagrożeniach wynikających z kontaktu ze współczesnymi mediami

            12 marca obejrzeliśmy w szkole przedstawienie pt. "W krainie bajtów". Tematem spektaklu były zagrożenia, na jakie narażeni są uczniowie, którzy często korzystają z urządzeń elektronicznych i z Internetu. Po wirtualnym świecie oprowadzał nas Mistrz Dioda, który przybył na ratunek chłopakowi uzależnionemu od gier komputerowych, nazwanemu przez znajomych nomen- omen Komputerkiem. Główny bohater poświęcał cały swój wolny czas na oglądanie TV i gry komputerowe. Dopiero dzięki Mistrzowi Diodzie zrozumiał, że urządzenia elektroniczne nie mogą zastąpić przyjaciół, a długotrwałe przebywanie przed komputerm wpływa negatywnie na zdrowie i sprawność fizyczną. Ponadto dowiedział się, że Wikipedia nie jest wiarygodnem źródłem informacji; otwierając wiadomość z nieznanego źródła, można ściągnąć wirusa; a w rzeczyswistości- odwrotnie niż w grach- mamy tylko jedno życie. Zwrócono również szcególną uwagę na fakt, że zakładanie kont na Facebooku przez osoby nie mające 13 lat oraz publikowanie obraźliwych treści jest łamaniem prawa.

          • O G Ł O S Z E N I E

            ZAPISY DO KLASY I ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

             

                   Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdanówce  informuje,

            że od 5 do 20 marca 2018r. w godz. od 8 00 do 14 00. trwają zapisy 

            dzieci  do klasy I  oraz  do oddziału przedszkolnego  na rok szkolny 2018/2019.


            Zapisy odbywają się w sekretariacie szkoły. 

             Proszę o zabranie aktu urodzenia dziecka oraz numer PESEL. 

            KARTA_ZGLOSZENIA_klasa_I.docx

            WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DZIECKA_DO_ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO.docx

          • 1 MARCA - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bogdanówce

             

             

            Wzorem lat ubiegłych, 1 marca zorganizowano w szkole uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie Mszą Św. w Kaplicy pw. Św. Jana Chrzciciela w Bogdanówce. Eucharystię uświetniła Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki, która następnie stanęła na czele pochodu do budynku Szkoły Podstawowej. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, przedstawiciele władz gminy oraz Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą poetkę i współzałożycielkę Konfederacji Tatrzańskiej, Jadwigę Apostoł- Staniszewską.  Pani Dyrektor, Danuta Ostój przywitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość gości i oddała głos tegorocznym prelegentom: Panu Ziemowitowi Kalinowskiemu i Panu Stanisławowi Pietruszce. W trakcie uroczystości mieliśmy również przyjemność podziwiać występy tegorocznych zwycięzców Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotyczno- Historycznej im. Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej oraz prace zgłoszone na VI Gminny Konkurs Plastyczny „Polska Droga do Niepodległości”. Laureatom wręczono dyplomy i nagrody. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Pan Kazimierz Łapiński, Opozycjonista z okresu „Solidarności” wręczył także nagrody specjalne dla Anny Pindel, zwyciężczyni konkursu recytatorskiego oraz dla Grzegorza Filipka i Amelii Zięby, którzy w w/w konkursie zdobyli odpowiednio III miejsce i wyróżnienie.

            Na zakończenie zaproszono gości do zwiedzania sali edukacyjnej „Droga do wolności” oraz na wspólny posiłek.

            http://www.myslenice-itv.pl/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-niezlomnych-bogdanowka-pamieta/

            https://www.facebook.com/pg/gokistokarnia/photos/?tab=album&album_id=557769177926791

             

          • By wnuk, zrodzon w wolności, wiedział, co to znaczy
            Być wolnym, być u siebie - Być Polakiem w Polsce

            Marian Hemar, Modlitwa

            V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotyczno-Historycznej

            im. Jadwigi Apostoł Staniszewskiej

            Poezja patriotyczna jest poezją pamięci: o historii narodu; miejscach, w których przelała się krew niewinnych; żołnierzach walczących bohatersko i do końca; wreszcie – o ludziach zwykłych, co wiedzieli, że „łatwiej z prądem/ lecz godniej/ pod wiatr”[1] i czynami dowiedli swej wielkości. Prawda źródeł historycznych, które o tym mówią, jest nieoceniona. Jednak obok niej funkcjonuje też prawda słowa poetyckiego, które oddziałuje na uczucia, emocje i wyobraźnię.

            I właśnie temu słowu, co „mówi o tym, o czym inni milczą”[2], dano wybrzmieć w  Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotyczno-Historycznej im. Jadwigi Apostoł Staniszewskiej. Konkurs obchodzony był już piąty raz, jako wydarzenie poprzedzające Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – świętowany rokrocznie w Szkole Podstawowej w Bogdanówce, począwszy od 2012 roku.

            Patronką konkursu jest Jadwiga Apostoł-Staniszewska (1913-1990) – pochodząca z Nowego Targu poetka, tworząca w gwarze podhalańskiej, autorka między innymi pięknych słów pastorałki „Święto Noc w Gorcak” („Wsędy śniega nasuło,/ a  śnieg taki bielućki,/ coby cysto dokoła/ mioł Jezusek malućki”).  Przejmująca poezja nie jest jednak jedyną zasługą tej postaci. Jadwiga Apostoł-Staniszewska była współzałożycielką Konfederacji Tatrzańskiej – organizacji powstałej w 1941 roku:  podtrzymującej ducha polskości, piętnującej zdrajców, kolportującej gazetki, czy tworzącej partyzantkę w Gorcach. W przedmowie do „Mojego ostatniego słowa” napisano, że „wpisuje się w poczet jednostek walczących o najwyższe, ponadczasowe ideały ludzkości: wolność, demokrację solidarność, czy też, będące częścią tożsamości każdego z nas – dziedzictwo kulturowe”[3]. Postać Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej inspiruje do szlachetności, bezkompromisowości i życia w zgodzie ze sobą.

            Celem konkursu jest krzewienie wśród uczniów postawy patriotycznej, wyrażającej się m.in. poprzez dbałość o język polski, znajomość losów naszej Ojczyzny oraz wiedzę o bohaterskich czynach rodaków. Jednym z założeń było rozbudzenie zainteresowania wątkiem patriotycznym w poezji polskiej. Konkurs powstał także po to, by młodzież miała możliwość rozwijania talentów recytatorskich. A tych wśród uczniów gminy Tokarnia nie brakuje.

            27 lutego 2018 roku, w Szkole Podstawowej w Bogdanówce, odbył się gminny etap konkursu. Wzięło w nim udział czternaścioro uczniów ze szkół podstawowych gminy Tokarnia. Jury w składzie: Bartłomiej Dyrcz (przewodniczący) oraz Jadwiga Malina i Żaneta Sumera, postanowiło przyznać następujące nagrody:

            I miejsce: Anna Pindel – Szkoła Podstawowa w Bogdanówce

            II miejsce: Marcin Gonciarz – Szkoła Podstawowa w Skomielnej Czarnej

            III miejsce : Anna Burdzińska – SP w Bogdanówce i Grzegorz Filipek – SP nr 1 w Tokarni

            Wyróżnienia: Maciej Funek (SP nr 1 w Tokarni), Angelika Kosek (SP w Bogdanówce), Paulina Polaniak (SP nr 1 w Tokarni), Amelia Zięba (SP nr 2 w Tokarni), Magdalena Dziubras (SP w Krzczonowie).

             Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

                                                                                                                                 

            Jolanta Kurek

             

             

            [1] Mirosław Glazik, W rytmie codzienności.

            [2] Andrzej Sapkowski o roli poezji.

            [3] Lionel Lhermitte, Zamiast przedmowy, [w:] J. Apostoł-Staniszewska, Moje ostatnie słowo.

             

             

            https://www.facebook.com/pg/gokistokarnia/photos/?tab=album&album_id=556842681352774

             

          • "Gdzie jesteś Mały Książę? Gdzie odszedłeś z mej książeczki kart?"

            Do wyjątkowego spotkania z Małym Księciem zaprosił nas Brat Marcin Świąder, wykonując na jednej ze ścian korytarza, piękne malowidło, przedstawiające scenę odejścia Małego Księcia ze swojej planety.

            Następnie, dzięki ogromnej życzliwości Wydawnictwa Znak, każda rodzina, z której dzieci uczęszczają do szkoły, otrzymała egzemplarz najnowszego wydania książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego "Mały Książę".

            Podczas rozdania książek, ogłoszono Wielki Konkurs "Mój Mały Książę", rozgrywany aż w sześciu kategoriach: plastycznej, literackiej, muzycznej, teatralnej, kostiumowej oraz wiedzy o lekturze. Prezentacje uczniów i rozstrzygnięcie konkursów miały nastąpić podczas Dnia z Małym Księciem. Przygotowania ruszyły pełną parą. Zaczęła się niezapomniana przygoda. Uczniowie oddali się lekturze, skupiając się na każdym szczególe. Tworzyli prace plastyczne różnymi technikami, zarówno w formie płaskiej, jak i przestrzennej. Przygotowywali krótkie przedstawienia teatralne, przeżywając tym samym przygody Małego Księcia. Powstały wiersze, opowiadania, a nawet druga część książki. W domach szykowano kostiumy, a dziewczęta wcielały się w Igę Poradę lub Kasię Sobczyk i śpiewały, śpiewały…

            W końcu nadszedł wyczekiwany przez wszystkich dzień- Dzień z Małym Księciem. W szkole zaroiło się od Małych Książąt, Róż, Lisów, Królów i innych bohaterów powieści, którzy prezentowali swoje stroje, wiersze, piosenki, odgrywali scenki oraz zmagali się w turnieju wiedzy o lekturze. Wcześniej przygotowano również wystawę prac plastycznych.

            Zwieńczeniem naszej przygody z Małym Księciem było ogłoszenie wyników we wszystkich kategoriach konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród, ufundowanych głównie przez Wydawnictwo Znak, jak również Organizatorów, którymi byli: Parafia Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej oraz Szkoła Podstawowa w Bogdanówce.

            Wydarzenie to było piękną lekcją, nie tylko dla uczniów, ale także dla ich rodzin i pracowników szkoły.

            Magdalena Zięba

          • Pieczemy pierniczki

            W okresie Adwentu, uczniowie klas młodszych upiekli i pięknie ozdobili piernikowe ciasteczka, które posłużyły jako ozdoba na choinkę i przekąska na wigilijnym stole.

          • Dzień Babci i Dziadka

            23 stycznia mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w szkole nasze Babcie i naszych Dziadków. Starsze wnuczęta przedstawiły tegoroczne Jasełka, a młodsze wystąpiły w programie artystycznym, przygotowanym spacjalnie na tę okazję. Nie zabrakło również tradycyjnych odwiedzin grupy kolędniczej. Na koniec złożyliśmy życzenia i obdarowaliśmy Dziadków skromnymi upominkami.

            Niech nam żyją wszystkie Babcie i Dziadkowie też!
            Bo bez nich jest świat markotny, o czym dobrze wiesz.

            Dlatego kochajmy, szanujmy ich
            I z serca życzenia składajmy,
            by w radości i zdrowiu płynął im czas
            I byli podporą w smutku dla nas.

            Niech też wiedzą że wnuczęta bardzo wdzięczne są
            I w podzięce tę piosenkę Babciom, Dziadkom ślą.

          • Przedświąteczne spotkanie

            22 grudnia to dzień bardzo uroczysty w naszej szkole. Od samego rana, w świąteczny nastrój, wprowadzali nas członkowie Klubu Wolontariusza i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Odwiedzając wszystkie klasy i pracowników szkoły, grali i śpiewali kolędy, składali życzenia świąteczne i częstowali małym "co nie co".

            Uczniowie poszczególnych klas spotkali się przy wigilijnym stole. Nie zabrakło życzeń, łamania się opłatkiem i  wspólnego obiadu.

            Następnie wszyscy wspólnie obejrzeli Jasełka, przygotowane przez uczniów kl. VII i VI pod kierunkiem br. Marcina Świądra.

            Nie zabrakło również występu grupy kolędniczej Szkolnego Zespołu Regionalnego "Koskowianie" .

            Na koniec Pani Dyrektor Danuta Ostój oraz sołtys wsi Bogdanówka, Pan Andrzej Słonina, złożyli życzenia rodzicom, uczniom, pracownikom oraz wszystkich przybyłym gościom.

          • Mikołajki

            6 grudnia, z samego rana, odwiedził nas Św. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnicami. Wszyscy, ci mali i ci duzi, otrzymali upominki. Radość trwała przez cały dzień :-)

          • Podsumowanie zbiórki przeprowadzonej przez Szkolny Klub Wolontariusza na rzecz dzieci przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu

          • Mikołajkowy wyjazd do Kopalni Soli „Wieliczka”

            12 grudnia 2017 r.

            Co to jest kaszt? Co znajdowało się, według legendy, w pierwszej wydobytej soli w Wieliczce? Do czego wykorzystywano kierat? Kim jest Skarbnik? Na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź podczas zwiedzania fascynujących podziemi kopalni.

            Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas: pierwszej i trzeciej odkrywali Solilandię wraz z soliludkiem i Skarbnikiem,  natomiast grupy starsze podążały pięknymi, solnymi podziemiami śladami legend wielickiej kopalni – o świętej Kindze, czy ciężkiej pracy górników. Na początek – sprawdzian wytrzymałości. Żeby rozpocząć zwiedzanie, musieliśmy wpierw pokonać 380 schodów. Podczas spaceru spotkaliśmy, a raczej wywołaliśmy, ducha kopalni – Skarbnika, który sprawdził, na ile uczniowie poradzą sobie z wymyślonymi przez niego konkurencjami. Nagrodą była bryłka soli.  Trasa zamieniła się w przygodę, a uczniowie odkryli, że Wieliczka jest dla nich także kopalnią… wiedzy o dawnych czasach, zdobytej poprzez: zabawę, aktywne zwiedzanie i rywalizację.

            Na zakończenie – po pysznym obiedzie, zjedzonym 125 metrów pod ziemią – uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy dla wędrowców.

          • ANDRZEJKI 2017

            30 listopada, podaczas zabawy andrzejkowej, uczniowie próbowali dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości, wzięli udział w zorganizowanych konkursach oraz bawili się na wspólnej dyskotece.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

             

            W tym roku, 16 listopada znów obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Temat jest ważny i aktualny, bo każdego dnia ktoś z naszych bliskich zatruwa siebie i osoby w swoim najbliższym otoczeniu. Nałóg jest bardzo trudny do przezwyciężenia.

            Uczniowie naszej Szkoły, w ramach zajęć z przyrody poświęconych profilaktyce uzależnień, podjęli próbę stworzenia kampanii mającej na celu ukazanie zabójczego dla zdrowia działania papierosów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w pogadance i burzy mózgów na temat szkodliwości palenia papierosów oraz stworzyły plakaty Antypapierosowe. Efekty ich pracy zawisły w jednym z głównych korytarzy naszej Szkoły. Są one mocnym akcentem dziecięcej wiary w to, że ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie są w stanie rzucić to co ich zabija każdego dnia!

          • 11 LISTOPADA 1918 - WSTAJE POLSKA !!!

            Jakże ciebie przywitać radosna swobodo!

            I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem,

            I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,

            co szła śpiewem przez miasto i wróciła echem

             

            Antoni Słonimski „Niepodległość”

             

            Wstaje Polska….

                        10 listopada 2017r.  w naszej szkole świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie przygotowała klasa VI. Aranżacja słowno-muzyczna miała na celu pokazanie losów Polski od rozbiorów, aż po znamienny dzień 11 listopada 1918 r. Klasa przygotowała scenki, dotyczące najważniejszych fragmentów historii polskiej z tego czasu: powstania kościuszkowskiego, zrywu listopadowego, emigracji, powstania styczniowego, strajku dzieci we Wrześni oraz reakcji Polaków na pamiętny dzień zwycięstwa. Inscenizacje przeplatane były recytacją wierszy patriotycznych, piosenkami oraz animacją, dotyczącą tego okresu w historii Polski. Tę szczególną lekcję prowadziła dla zagubionego w polskich dziejach ucznia tajemnicza postać, niewidoczna – a słyszana. Jak się pod koniec okazało – była nią dziewczyna, personifikacja Polski.

                        Mamy nadzieję, że udało nam się w sposób ciekawy oraz mobilizujący do własnych poszukiwań zachęcić do poznawania losów ojczyzny, a także wzbudzić refleksję na temat daru, jakim jest życie w wolnym kraju.

          • Ogłoszenie Klubu Wolontariusza

            Klub Wolontariusza, działający przy Szkole Podstawowej w Bogdanówce, bierze udział w Zbiórce dla Dzieci z Oddziału Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie poniżej.

            Liczymy na zaangażowanie nie tylko uczniów, rodziców i nauczycieli, ale także całej społeczności Bogdanówki.

             

          • Ślubowanie Pierwszoklasistów

            26 paździenika, uczniowie kl. I złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali mianowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Bogdanówce. Wcześniej musieli wykazać się zdobytą juz wiedzą i umiejętnościami. W tym celu przygotowali wystep artsytyczny i zaprezentowali się przed całą społecznością szkolną. Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali Pierwszaków w gronie uczniów i wręczyli im drobne upominki.