By wnuk, zrodzon w wolności, wiedział, co to znaczy
Być wolnym, być u siebie - Być Polakiem w Polsce
Marian Hemar, Modlitwa
V Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotyczno-Historycznej
im. Jadwigi Apostoł Staniszewskiej
Poezja patriotyczna jest poezją pamięci: o historii narodu; miejscach, w których przelała się krew niewinnych; żołnierzach walczących bohatersko i do końca; wreszcie – o ludziach zwykłych, co wiedzieli, że „łatwiej z prądem/ lecz godniej/ pod wiatr” i czynami dowiedli swej wielkości. Prawda źródeł historycznych, które o tym mówią, jest nieoceniona. Jednak obok niej funkcjonuje też prawda słowa poetyckiego, które oddziałuje na uczucia, emocje i wyobraźnię.
I właśnie temu słowu, co „mówi o tym, o czym inni milczą”, dano wybrzmieć w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotyczno-Historycznej im. Jadwigi Apostoł Staniszewskiej. Konkurs obchodzony był już piąty raz, jako wydarzenie poprzedzające Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – świętowany rokrocznie w Szkole Podstawowej w Bogdanówce, począwszy od 2012 roku.
Patronką konkursu jest Jadwiga Apostoł-Staniszewska (1913-1990) – pochodząca z Nowego Targu poetka, tworząca w gwarze podhalańskiej, autorka między innymi pięknych słów pastorałki „Święto Noc w Gorcak” („Wsędy śniega nasuło,/ a śnieg taki bielućki,/ coby cysto dokoła/ mioł Jezusek malućki”). Przejmująca poezja nie jest jednak jedyną zasługą tej postaci. Jadwiga Apostoł-Staniszewska była współzałożycielką Konfederacji Tatrzańskiej – organizacji powstałej w 1941 roku: podtrzymującej ducha polskości, piętnującej zdrajców, kolportującej gazetki, czy tworzącej partyzantkę w Gorcach. W przedmowie do „Mojego ostatniego słowa” napisano, że „wpisuje się w poczet jednostek walczących o najwyższe, ponadczasowe ideały ludzkości: wolność, demokrację solidarność, czy też, będące częścią tożsamości każdego z nas – dziedzictwo kulturowe”. Postać Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej inspiruje do szlachetności, bezkompromisowości i życia w zgodzie ze sobą.
Celem konkursu jest krzewienie wśród uczniów postawy patriotycznej, wyrażającej się m.in. poprzez dbałość o język polski, znajomość losów naszej Ojczyzny oraz wiedzę o bohaterskich czynach rodaków. Jednym z założeń było rozbudzenie zainteresowania wątkiem patriotycznym w poezji polskiej. Konkurs powstał także po to, by młodzież miała możliwość rozwijania talentów recytatorskich. A tych wśród uczniów gminy Tokarnia nie brakuje.
27 lutego 2018 roku, w Szkole Podstawowej w Bogdanówce, odbył się gminny etap konkursu. Wzięło w nim udział czternaścioro uczniów ze szkół podstawowych gminy Tokarnia. Jury w składzie: Bartłomiej Dyrcz (przewodniczący) oraz Jadwiga Malina i Żaneta Sumera, postanowiło przyznać następujące nagrody:
I miejsce: Anna Pindel – Szkoła Podstawowa w Bogdanówce
II miejsce: Marcin Gonciarz – Szkoła Podstawowa w Skomielnej Czarnej
III miejsce : Anna Burdzińska – SP w Bogdanówce i Grzegorz Filipek – SP nr 1 w Tokarni
Wyróżnienia: Maciej Funek (SP nr 1 w Tokarni), Angelika Kosek (SP w Bogdanówce), Paulina Polaniak (SP nr 1 w Tokarni), Amelia Zięba (SP nr 2 w Tokarni), Magdalena Dziubras (SP w Krzczonowie).
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Jolanta Kurek