"Gdzie jesteś Mały Książę? Gdzie odszedłeś z mej książeczki kart?"
Do wyjątkowego spotkania z Małym Księciem zaprosił nas Brat Marcin Świąder, wykonując na jednej ze ścian korytarza, piękne malowidło, przedstawiające scenę odejścia Małego Księcia ze swojej planety.
Następnie, dzięki ogromnej życzliwości Wydawnictwa Znak, każda rodzina, z której dzieci uczęszczają do szkoły, otrzymała egzemplarz najnowszego wydania książki Antoine'a de Saint-Exupery'ego "Mały Książę".
Podczas rozdania książek, ogłoszono Wielki Konkurs "Mój Mały Książę", rozgrywany aż w sześciu kategoriach: plastycznej, literackiej, muzycznej, teatralnej, kostiumowej oraz wiedzy o lekturze. Prezentacje uczniów i rozstrzygnięcie konkursów miały nastąpić podczas Dnia z Małym Księciem. Przygotowania ruszyły pełną parą. Zaczęła się niezapomniana przygoda. Uczniowie oddali się lekturze, skupiając się na każdym szczególe. Tworzyli prace plastyczne różnymi technikami, zarówno w formie płaskiej, jak i przestrzennej. Przygotowywali krótkie przedstawienia teatralne, przeżywając tym samym przygody Małego Księcia. Powstały wiersze, opowiadania, a nawet druga część książki. W domach szykowano kostiumy, a dziewczęta wcielały się w Igę Poradę lub Kasię Sobczyk i śpiewały, śpiewały…
W końcu nadszedł wyczekiwany przez wszystkich dzień- Dzień z Małym Księciem. W szkole zaroiło się od Małych Książąt, Róż, Lisów, Królów i innych bohaterów powieści, którzy prezentowali swoje stroje, wiersze, piosenki, odgrywali scenki oraz zmagali się w turnieju wiedzy o lekturze. Wcześniej przygotowano również wystawę prac plastycznych.
Zwieńczeniem naszej przygody z Małym Księciem było ogłoszenie wyników we wszystkich kategoriach konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród, ufundowanych głównie przez Wydawnictwo Znak, jak również Organizatorów, którymi byli: Parafia Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej oraz Szkoła Podstawowa w Bogdanówce.
Wydarzenie to było piękną lekcją, nie tylko dla uczniów, ale także dla ich rodzin i pracowników szkoły.
Magdalena Zięba
Pieczemy pierniczki
W okresie Adwentu, uczniowie klas młodszych upiekli i pięknie ozdobili piernikowe ciasteczka, które posłużyły jako ozdoba na choinkę i przekąska na wigilijnym stole.
Dzień Babci i Dziadka
23 stycznia mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w szkole nasze Babcie i naszych Dziadków. Starsze wnuczęta przedstawiły tegoroczne Jasełka, a młodsze wystąpiły w programie artystycznym, przygotowanym spacjalnie na tę okazję. Nie zabrakło również tradycyjnych odwiedzin grupy kolędniczej. Na koniec złożyliśmy życzenia i obdarowaliśmy Dziadków skromnymi upominkami.
Niech nam żyją wszystkie Babcie i Dziadkowie też!
Bo bez nich jest świat markotny, o czym dobrze wiesz.Dlatego kochajmy, szanujmy ich
I z serca życzenia składajmy,
by w radości i zdrowiu płynął im czas
I byli podporą w smutku dla nas.Niech też wiedzą że wnuczęta bardzo wdzięczne są
I w podzięce tę piosenkę Babciom, Dziadkom ślą.
Przedświąteczne spotkanie
22 grudnia to dzień bardzo uroczysty w naszej szkole. Od samego rana, w świąteczny nastrój, wprowadzali nas członkowie Klubu Wolontariusza i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Odwiedzając wszystkie klasy i pracowników szkoły, grali i śpiewali kolędy, składali życzenia świąteczne i częstowali małym "co nie co".
Uczniowie poszczególnych klas spotkali się przy wigilijnym stole. Nie zabrakło życzeń, łamania się opłatkiem i wspólnego obiadu.
Następnie wszyscy wspólnie obejrzeli Jasełka, przygotowane przez uczniów kl. VII i VI pod kierunkiem br. Marcina Świądra.
Nie zabrakło również występu grupy kolędniczej Szkolnego Zespołu Regionalnego "Koskowianie" .
Na koniec Pani Dyrektor Danuta Ostój oraz sołtys wsi Bogdanówka, Pan Andrzej Słonina, złożyli życzenia rodzicom, uczniom, pracownikom oraz wszystkich przybyłym gościom.
Podsumowanie zbiórki przeprowadzonej przez Szkolny Klub Wolontariusza na rzecz dzieci przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu
Mikołajkowy wyjazd do Kopalni Soli „Wieliczka”
12 grudnia 2017 r.
Co to jest kaszt? Co znajdowało się, według legendy, w pierwszej wydobytej soli w Wieliczce? Do czego wykorzystywano kierat? Kim jest Skarbnik? Na te i inne pytania uzyskaliśmy odpowiedź podczas zwiedzania fascynujących podziemi kopalni.
Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas: pierwszej i trzeciej odkrywali Solilandię wraz z soliludkiem i Skarbnikiem, natomiast grupy starsze podążały pięknymi, solnymi podziemiami śladami legend wielickiej kopalni – o świętej Kindze, czy ciężkiej pracy górników. Na początek – sprawdzian wytrzymałości. Żeby rozpocząć zwiedzanie, musieliśmy wpierw pokonać 380 schodów. Podczas spaceru spotkaliśmy, a raczej wywołaliśmy, ducha kopalni – Skarbnika, który sprawdził, na ile uczniowie poradzą sobie z wymyślonymi przez niego konkurencjami. Nagrodą była bryłka soli. Trasa zamieniła się w przygodę, a uczniowie odkryli, że Wieliczka jest dla nich także kopalnią… wiedzy o dawnych czasach, zdobytej poprzez: zabawę, aktywne zwiedzanie i rywalizację.
Na zakończenie – po pysznym obiedzie, zjedzonym 125 metrów pod ziemią – uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy dla wędrowców.
Światowy Dzień Rzucania Palenia
W tym roku, 16 listopada znów obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Temat jest ważny i aktualny, bo każdego dnia ktoś z naszych bliskich zatruwa siebie i osoby w swoim najbliższym otoczeniu. Nałóg jest bardzo trudny do przezwyciężenia.
Uczniowie naszej Szkoły, w ramach zajęć z przyrody poświęconych profilaktyce uzależnień, podjęli próbę stworzenia kampanii mającej na celu ukazanie zabójczego dla zdrowia działania papierosów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w pogadance i burzy mózgów na temat szkodliwości palenia papierosów oraz stworzyły plakaty Antypapierosowe. Efekty ich pracy zawisły w jednym z głównych korytarzy naszej Szkoły. Są one mocnym akcentem dziecięcej wiary w to, że ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie są w stanie rzucić to co ich zabija każdego dnia!
11 LISTOPADA 1918 - WSTAJE POLSKA !!!
Jakże ciebie przywitać radosna swobodo!
I czym uczcić najpiękniej? Chyba tym uśmiechem,
I młodzieńczej poezji burzliwą urodą,
co szła śpiewem przez miasto i wróciła echem
Antoni Słonimski „Niepodległość”
Wstaje Polska….
10 listopada 2017r. w naszej szkole świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Przedstawienie przygotowała klasa VI. Aranżacja słowno-muzyczna miała na celu pokazanie losów Polski od rozbiorów, aż po znamienny dzień 11 listopada 1918 r. Klasa przygotowała scenki, dotyczące najważniejszych fragmentów historii polskiej z tego czasu: powstania kościuszkowskiego, zrywu listopadowego, emigracji, powstania styczniowego, strajku dzieci we Wrześni oraz reakcji Polaków na pamiętny dzień zwycięstwa. Inscenizacje przeplatane były recytacją wierszy patriotycznych, piosenkami oraz animacją, dotyczącą tego okresu w historii Polski. Tę szczególną lekcję prowadziła dla zagubionego w polskich dziejach ucznia tajemnicza postać, niewidoczna – a słyszana. Jak się pod koniec okazało – była nią dziewczyna, personifikacja Polski.
Mamy nadzieję, że udało nam się w sposób ciekawy oraz mobilizujący do własnych poszukiwań zachęcić do poznawania losów ojczyzny, a także wzbudzić refleksję na temat daru, jakim jest życie w wolnym kraju.
Ogłoszenie Klubu Wolontariusza
Klub Wolontariusza, działający przy Szkole Podstawowej w Bogdanówce, bierze udział w Zbiórce dla Dzieci z Oddziału Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie poniżej.
Liczymy na zaangażowanie nie tylko uczniów, rodziców i nauczycieli, ale także całej społeczności Bogdanówki.
Ślubowanie Pierwszoklasistów
26 paździenika, uczniowie kl. I złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali mianowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Bogdanówce. Wcześniej musieli wykazać się zdobytą juz wiedzą i umiejętnościami. W tym celu przygotowali wystep artsytyczny i zaprezentowali się przed całą społecznością szkolną. Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali Pierwszaków w gronie uczniów i wręczyli im drobne upominki.
Przedstawienie teatralne "Jaś i Małgosia ekologicznie"
26 października, uczniowie oddziału przedszkolnego i klas młodszych, obejrzeli przedstawienie ekologiczne "Jaś i Małgosia", w wykonaniu aktorów studia teatralnego "Sztuka". W treść przedstawienia wpleciono zagadnienia zanieczyszczenia środowiska i segregacji śmieci. Na koniec dzieci zawarły Umowę z Przyrodą, w której zobowiązały się zawsze dbać o środowisko naturalne, a szczególniei o lasy.
Zawody sportowe - październik 2017r.
W Szkole Podstawowej Nr 2 w Tokarni odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w tenisie stołwym. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z kl. VI. Natalia Wrona zajęła III miejsce.
W Szkole Podstawowej Nr 1 w Tokarni odbyły się Zawody w piłce nożnej halowej. Drużyna chłopców z kl. VII zajęła III miejsce.
Spotkanie z przedstawicielem Koła Łowieckiego "Świt"
Darz Bór
16 października, uczniowie klas III, IV, VI i VII uczestniczyli w spotkaniu z myśliwym, Panem Jerzym Ficermanem, przedstawicielem Koła Łowieckiego „Świt”. Podczas prelekcji dzieci mogły się dowiedzieć jak bezpiecznie obserwować dzikie zwierzęta oraz jak dbać o swoich czworonożnych pupilów.
Pogadanki z myśliwym pozwalają zdobyć uczniom naszej szkoły wiedzę o zwierzętach leśnych i myśliwych, którzy wiele pracy wkładają w to, aby w lesie zwierzęta były bezpieczne i miały co jeść. Obecnie myśliwy to nie tylko tropiciel zwierzyny, ale bardzo często jej obrońca i strażnik.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przygotowana przez uczniów kl. VI i IV, pod opieką Pana Dariusza Słoniny. Uczniowie wcielili się zarówno w swoje własne role, jak i role nauczycieli i w śmiesznych skeczach, zaprezentowali kilka charakterystycznych scenek z życia szkoły. Na koniec wyśpiewali życzenia wszystkim obecnym i byłym pracownikom szkoły oraz wręczyli symboliczne pamiątki i kwiaty.
Nie zabrakło także życzeń od Rodziców i Pani Dyrektor.
Dziękujemy!!!
Nasza szkoła została zgłoszona do VIII edycji konkursu
„Odblaskowa szkoła”.
Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Ponadto celem akcji jest zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.
Informacje dotyczące realizacji zadań konkursowych będą na bieżąco umieszczane w zakładce "Odblaskowa szkoła".
Lekcja Przyrody w terenie
W ostatni czwartek września uczniowie klasy 4 i 6 mieli lekcję przyrody w terenie.
Czwartoklasiści wyznaczali kierunki i orientowali się w terenie. Kompas, notatnik i wytężona uwaga to nieodzowny zestaw każdego młodego przyrodnika.
Klasa szósta miała okazję aby na własnej skórze przekonać się w jaki sposób Ziemia wykonuje obrót wokół własnej osi oraz obiega Słońce.
Prezentacje przygotowane przez uczniów na temat przesileń i równonocy przybliżyły nam z kolei, te zagadnienia. Pogoda była wspaniała, sprzyjała uczeniu się przez działanie!
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu 25 września 2017r. uczniowie wybrali swoich przedstawicieli na rok szkolny 2017/2018:
przewodniczący SU: Kacper Kołodziej, kl.VI
zastępca przewodniczącego SU: Sebastain Wrona, kl.VII
skarbnik: Krystian Kołodziej, kl.VII
sekretarz: Łucja Kołodziej, kl.IV
pozostali członkowie: Anna Burdzińska, kl. VI
Karolina Chryc, kl. IV
GRATULUJEMY!!!
Archiwum Aktualności