Szlak Konfederatów Tatrzańskich w Bogdanówce
Bogdanówka to niewielka, licząca około 700 mieszkańców wieś w gminie Tokarnia. Zajmuje ona malowniczą dolinkę rzeczki o tej samej nazwie, wcinającą się w pasmo Koskowej Góry (866 m). Poza zabudową w dolinie, wieś ma wiele przysiółków porozrzucanych po okolicznych górach. Bogdanówka założona została dopiero pod koniec XVI wieku należąc do starostwa lanckorońskiego. Po rozbiorach przeszła w prywatne ręce. W styczniu 1945 roku pod Koskową Górą (866 m) miała miejsce bitwa między hitlerowcami i nacierającą na nich Armią Czerwoną. Po wojnie wieś była jedną z kryjówek J. Sałapatka-Orła – najdłużej walczącego partyzanta antykomunistycznego. W Bogdanówce ważnym rzemiosłem była obróbka drewna. Dawniej produkowano tu gonty. Obecnie działa tu kilku ludowych rzeźbiarzy tworzących w drewnie.
SZKOLNY MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela,
który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Słowa Ambrożego Grabowskiego stały sięmyślą przewodnią Konkursu Pięknego Czytania zorganizowanego w naszej szkole.Jego celem, oprócz kształcenia umiejętności płynnego czytania, było wzbudzenie zainteresowania książką i uwrażliwienie na piękno literatury. Konkurs składał się z trzech etapów i został podzielony na dwie kategorie wiekowe: klas II – III oraz V – VI. Ocenie podlegała płynność, poprawność czytania oraz tempo i dykcja. Zgodnie z regulaminem, wychowawcy klas oraz nauczyciel języka polskiego wybrali 12 osób, które zakwalifikowały się do II etapu rywalizacji. 21 maja decyzją komisji w składzie: przewodnicząca - Lucyna Świątecka – Hanusiak, Danuta Ostój oraz Pauli
XVI Edycja Ogólnoposkiego konkursu rysunkowego dla dzieci i młodzieży
"Bądź rozważny, baw się grzecznie, a w Twoim domu będzie bezpiecznie"
Konkurs odbywał się w dwóch etapach:
I etap - gminny
Na konkurs wpłyneło 18 prac, natomiast komisja wytypowała do eliminacji powiatowych pracę następujących uczniów naszej szkoły:
Wycieczka do Krakowa "Śladami św. Jana Pawła II"
W maju odbyła się szkolna wycieczka do Krakowa „Śladami św. Jana Pawła II”. Odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Centrum św. Jana Pawła II. W muzeum mogliśmy zobaczyć przedmioty, których używał oraz prezent, które otrzymał podczas swych licznych podróży. Uczestniczyliśmy również w projekcji filmu pt. „Karol, który został Świętym”
Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole!!!
„21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna.
Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy.
Ten kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru.”
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Bogdanówce, trzeciego marca 2014r. w kaplicy pw. „św. Jana Chrzciciela” odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji: „Poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955” oraz zamordowanych w Katyniu w 1940r. Mszę św. odprawił i słowo Boże wygłosił br. Marek Chmielewski. Następnie przy dźwiękach góralskiej muzyki przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie pod tablicą pamiątkową Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. W dalszej części spotkania historyk Ziemowit Kalinowski oraz pracownik IPN z Krakowa Anna Zechenter przybliżyli przybyłym gościom i mieszkańcom tematykę Żołnierzy Wyklętych i Zbrodni Katyńskiej.
"Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskie
II Gminny Konkurs Plastyczny z Okazji Święta Żołnierzy Wyklętych
W dniu 21 luty 2014 roku komisja, która zebrała się w Szkole Podstawowej w Bogdanówce przyznała nagrody w II Gminnym Konkursie Plastycznym z okazji Święta Żołnierzy Wyklętych. Nagrody zostały wręczone w dniu 3 marca 2014 r. Temat tegorocznego konkursu brzmiał: ,,Walki partyzanckie w latach 1939-1955 o wolność Polski’’. Na konkurs napłynęło 28 prac z pięciu szkół podstawowych z terenu gminy Tokarnia (Krzczonów, Tokarnia, Tokarnia - Więcierża, Skomielna Czarna , Bogdanówka). Celami konkursu było : uczczenie pamięci ofiar i bohaterów walczących o wolność Polski w latach 1939-1955, szerzenie i kultywowanie pamięci wydarzeń historycznych Polski z lat 1939-1955 w pokoleniu młodych Polaków, rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej historią i sztuką, stworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci i młodzieży w dzied
Zabawa Karnawałowa
Dnia 28 lutego 2014r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa, którą o godzinie 11.00 rozpoczęły dzieci z klas 0, II i III. Uczniowie brali udział w różnych zabawach oraz w konkursie na taniec z balonem. Najwięcej emocji wywołał jednak konkurs na najciekawszy strój karnawałowy, do którego dzieci przygotowywały się już od dłuższego czasu. Każdy uczeń zaprezentował swój strój, a nauczyciele wraz z rodzicami wybrali 3 najładniejsze.Ponieważ wybór był bardzo trudny jury przyznało trzy pierwsze miejsca oraz ciekawe nagrody. Dla dzieci przygotowany został również poczęstunek, po którym trwała dalsza zabawa.
Konkurs na "Gwiazdę kolędniczą"
W maju 2013r. Dyrektor Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni ogłosiła konkurs na „Gwiazdę kolędniczą” konkurs skierowany był do wszystkich uczniów reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazja z gminy Tokarnia, którym bliskie są tradycje rodzinne i regionalne. Honorowym patronem i fundatorem był Wójt Gminy Tokarnia. Prace można było składać do 15 listopada 2013r. w sekretariacie gimnazjum.
Jasełka w wykonaniu Zespołu Koskowianie
W grudniowe dni poprzedzające święta nasza szkoła przybiera świąteczny wygląd, panuje w tym czasie nastrój radości, który jest wspaniałą okazją do kultywowania tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Został przygotowany scenariusz jasełek, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Pani Teresy Lipki i Pana Andrzeja Słoniny śpiewali kolędy i przeprowadzali próby przed występem jasełek a także wykonali ładną scenografię. W piątek 20 grudnia w naszej szkole zostały wystawione jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu dzieci z zespołu Koskowianie. Na tę uroczystość zostali zaproszeni byli pracownicy naszej szkoły, rodzice oraz pan radny i pan sołtys. Przybyłym gościom uczniowie wręczyli samodzielnie wykonane prezenty i złożyli życzenia. Po występach Pani Dyrektor Danuta Ostój podziękowała uczniom za występ i zaprosiła gości oraz pracowników szkoły
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 8 listopada 2013r. w Szkole Podstawowej w Bogdanówce uczniowie klasy V przygotowali akademię z okazji Dnia Niepodległości W 2013r. obchodzimy 95 rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę. Kiedy obchodzono pierwsze rocznice tego święta obok weteranów z I Wojny Światowej i wojny polsko-bolszewickiej zapraszani byli na nie ludzie o ciekawie dziś brzmiących imionach, takich jak Medard czy Telefsor. Byli to powstańcy z 1863 roku. Ludzie, którzy całe swoje życie czekali i walczyli o to by Polska była wolna. Wielu z nich nigdy nie doczekało tego dnia.
Wycieczka szkolna do Ojcowa
W czwartek 10.10.2013 razem z innymi uczniami z naszej szkoły byliśmy na wycieczce i zwiedzaliśmy Ojcowski Park Narodowy. Park ten jest położony w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Znajduje się tu 630 jaskiń. Do najdłuższych jaskiń na terenie Parku należą: j. Łokietka (320 m.), Ciemna (209 m.) i Zbójecka (180 m.). Nam bardzo podobało się w jaskini Łokietka. Jaskinia ta składała się z dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni, małej salki zwanej Kuchnią oraz kilku korytarzy. W jaskini tej widzieliśmy nietoperze. Piliśmy też wodę ze źródełka miłości i widzieliśmy Maczugę Herkulesa. Pan przewodnik opowiedział nam dużo ciekawych historii i legend. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Mc Donaldzie. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Sprawozdanie sporządzili uczniowie klasy II
Dzień Edukacji Narodowej
16 października 2013 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej, którą przygotował Samorząd Uczniowski. Akademia podzielona była na dwie części. Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy V i VI, którzy recytowali wiersze. W drugiej części uczniowie zaprezentowali humorystyczne przedstawienie pt. ,,Gala Oskarowo-Jabłkowa,,. Zgodnie z procedurą ,,oskarową,, występ podzielony był na poszczególne kategorie, w których nagrodzeni zostali wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły.
Zajęcia regionalne w Ekomuzeum 9 września 2013r
Na początku spotkania Pan Andrzej Słonina oprowadził uczniów naszej szkoły po Ekomuzeum, oraz pokazał zbiory narzędzi dawniej używanych w rolnictwie. Główną atrakcją tych zajęć było zwiedzanie wystawy ptaków które przygotował Pan Piotr Jabcoń (ze Skomielnej Czarnej), oraz Krakowskie Stowarzyszenie Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i narysować ptaki które ich zainteresowały. To rzadka okazja tworzenia i podpatrywania z bliska różnorodnych ptaków. Wykonane prace wezmą udział w szkolnym konkursie plastycznym zatytułowanym „Ptaki są piękne”. Uczniowie którzy narysowali najlepsze prace zostaną nagrodzeni a ich rysunki zaprezentowane na szkolnym korytarzu. Na zakończenie zajęć udaliśmy się na ognisko gdzie uczniowie upiekli kiełbaski i rozmawiali o ptakach które zobaczyli na wystawie.
Ślubowanie Pierwszoklasistów
„My się szkoły nie boimy”
W naszej szkole, jak co roku, nadszedł uroczysty dzień przyjęcia do społeczności uczniowskiej wszystkich uczęszczających do klasy pierwszej.
Uczniowie oraz nauczyciele wraz z rodzicami (dodającymi ciepłym uśmiechem odwagi swoim dzieciom) oczekiwali na występ, będący dla pierwszaków niełatwym sprawdzianem odwagi i potwierdzeniem nabytych do tej pory: wiedzy i umiejętności.
Konkurs multimedialny
Konkurs multimedialny "SPACERKIEM PO MYŚLENICACH I OKOLICACH"
Uczennice klasy VI
Kornelia Hanusiak
Izabela Kosek
Adrianna Pindel
zdobyły wyrożnienie
w powiatowym konkursie multimedialnym
Wykonały pracę dotyczącą działającego od 10-ciu lat Zespołu Regionalnego K oskowianie.
Konkurs "Wygraj szansę"
Uczennica naszej szkoły KATARZYNA SŁONINA
wygrała gminne eliminacje
KONKURSU "WYGRAJ SZANSĘ"
Zaprezentowała utwór "Nie zadzieraj nosa" .
W nagrodę mogła wystąpić w Miejskim Osrodku Kultury w Nowym Targu, gdzie odbywał się drugi etap konkursu.
Kasi kibicowała klasa IV i VI, pani Dyrektor, obecna wychowawczyni, pani Dorota Zając i najważniejsza osoba dla Kasi czyli jej Mama.
Szkoła Podstawowa
w Bogdanówce
tel. (12) 3732076
email:
sekretariat@spbogdanowka.pl
Galeria zdjęć
brak danychGodziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 341879