Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
Na terenie naszej gminy działa Zespół Interdyscyplinarny. Zespół jest grupą ludzi, która została powołana po to aby pomagać ludziom uwikłanym w problem przemocy (osobom doznającym przemocy, osobom stosującym przemoc, świadkom przemocy itp.). Celem działania zespołu jest koordynowanie wszelkich działań instytucji i organów zaangażowanych w niesienie pomocy osobom krzywdzonym oraz przeciwdziałania zjawisku przemocy. W skład w/w zespołu wchodzą pracownicy różnych instytucji takich jak:
• Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tokarni,
• Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tokarni,
• kurator zawodowy Sądu Rejonowego w Myślenicach,
• dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach,
• psycholog z Punktu Konsultacyjnego,
• pedagodzy z placówek oświatowych na terenie gminy Tokarnia,
• pielęgniarka środowiskowa.
Głównym zadaniem zespołu jest pomoc osobom uwikłanym w problem przemocy domowej. Jeśli jesteś ofiarą przemocy, osobą stosującą przemoc lub świadkiem przemocy zgłoś się do jednego z pracowników wymienionych wyżej a zrobimy wszystko aby Ci pomóc. Grupa w momencie powzięcia informacji o podejrzeniu lub wystąpieniu problemu przemocy w rodzinie efektywnie podejmuje działania pomocowe i interwencyjne. Po zgłoszeniu przez Ciebie problemu, jeden z członków zespołu założy tzw. Niebieską Kartę - formularz, w którym zostaną spisane istotne informacje związane z sytuacją jaka się wydarzyła.
W ramach pracy, osobom uwikłanym w problem przemocy domowej członkowie udzielają kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej oraz wsparcia w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie. W zależności od Twojego stanu zdrowia, stanu psychicznego i od rodzaju przemocy możemy:
- skierować Cię do lekarza, który wystawi Ci tzw. zaświadczenie lekarskie, które jest bezpłatne. Może ono posłużyć jako dowód w sprawie o znęcanie się,
- możemy Cię skierować do psychologa pracującego w Punkcie Konsultacyjnym w Ośrodku Zdrowia w Tokarni,
- możemy Cię skierować do prawnika.
Kolejnym krokiem będzie wezwanie przez zespół osoby stosującej przemoc. W zależności od zdiagnozowanego problemu, osobę stosującą przemoc można:
- wzywać na rozmowy motywujące (czyli poprzez rozmowę wpływać na zmianę zachowania, przedstawić negatywne skutki stosowania przemocy, uświadomienie osobie, że stosując przemoc rani swoich bliskich, przez co np. następuje rozpad rodziny),
- skierować do Punktu Konsultacyjnego na rozmowę z konsultantem ds. przemocy, terapeutą ds. uzależnień albo z psychologiem,
- jeśli nadużywa alkoholu – złożyć wniosek do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tokarni (w przypadku uzależnienia od alkoholu komisja będzie kierować na przymusowe leczenie uzależnienia od alkoholu),
- skierować do Programu Korekcyjno – Edukacyjnego (to taki program, w którym poprzez terapię wpływa się na zmianę zachowania i postawy osoby stosującej przemoc).
-zespół ma możliwość złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku ze stosowaniem przemocy w rodzinie.
Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Tokarni, który znajduje się w Urzędzie Gminy w Tokarni pokój nr 1.
Pracą zespołu koordynuje Przewodniczący – pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Tokarni.
Wszystkich członków Zespołu Interdyscyplinarnego obowiązuje zasada poufności informacji przekazywanych w ramach prac Zespołu. Obowiązek ten utrzymuje się także po ustaniu członkostwa w Zespole Interdyscyplinarnym lub grupie roboczej.Przydatne numery telefonu i adresy:
Adresy i telefony:
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej
Kazimierza Wielkiego 5
32-400 Myślenice tel. 12 271 04 29-
Pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie „NIEBIESKA LINIA”
Infolinia: 801 120 002, czynna od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00, niedziele i święta od 8.00-16.00
-
Telefoniczne porady prawnika
tel. 22 666-28-50 tylko w poniedziałek i wtorek od 17.00 – 21.00
- Cyber przemoc : http://www.helpline.org.pl/ bezpłatny tel. 0 800 100 100
- 116 111 - bezpłatny TELEFON Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- Policyjny PROGRAM wspomagania ofiar przestępstw
Tel. bezpłatny 0 800 142 555
- PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA
ul. Pardyaka 2,
32-400 Myślenice 12 272 05 89